Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliğinin amacı, kişinin yüzüyle uyum içinde, doğal görünümlü renk ve şekilde yapay dişler ortaya çıkarabilmektir. Doğal olmayan, abartılı renk ve formlardaki yapay dişler, ilk bakışta farkedilirler. Bu yüzden estetik diş hekimliği disiplinli bir planlama ve hazırlık evresi gereklidir.

Laminate Kaplamalar:

Lamina porselenler dişlerin ön yüzeyinden hiç aşındırma yapmadan veya gerektiğinde 0.5-1 mm lik diş dokusu kaldırılarak yapılan yaprak porselenlerdir. Laminateler dişlerin ön yüzeylerinden çok az (0.5-1mm) bir aşındırmaya veya hiç aşındırma yapmadan yapılabilen yaprak porselen kaplamalardır. İnce olmaları sayesinde ışık geçirgenlikleri vardır ve mükemmel estetik sağlarlar. Dişler arasında var olan boşlukların kapatılması veya çaprasıklıkların düzeltilmesi konusunda en az zararla en mükemmel sonucu verir.Özellikle ön bölgede estetiği bozan dolguların yerine yapıldıgında ya da travma veya kanal tedavisi sonucu renklenmiş dişlerin yerine yapıldıgında son derece güzel sonuç verir. İnce bir işçilik gerektiren lamine kaplamalarda renklenme olmaz ve doğal bir görünümleri vardır. Estetik problemleri olan ön dişlerde, yarı geçirgen, ince bir tabaka porselenin dişlerin ön yüzeyine yapıştırılması ile gerçekleştirilen estetik uygulamadır.

Zirkonyum Destekli Porselen:

Alt yapı amacıyla metal yerine kullanılan beyaz renkli alaşım sayesinde daha estetik bir görüntü elde ettiğimiz porselenlerdir. Böylece proteziniz doğal dişe cok yakın bir estetik görünüme ulaşır. Işığı yansıtır ve alt yapısı beyaz renkli alaşımdan yapıldıgı için diş eti hizasında koyu renkli çizgi yansıtmaz. İnsan vücudu ile tamamen uyumludur ve alerjiye sebep olmaz. Zirkonyum destekli porselenler 900 megapaskal gibi yüksek bir dirence sahip olduklarından arka bölgelerdeki büyük azı dişlerinde bile rahatlıkla kullanılırlar.Güçlülüğünün yanında ışığı geçirecek kadar estetik ve zarif olan ileri teknoloji bir mazemedir. Zirkonyum destekli protezlerin ağızdaki hazırlık işlemleri alternatiflerinin aynısıdır. Farklılık laboratuvar ortamında başlar.Bu protezler Cad Cam teknolojisine sahip bilgisayar destekli cihazlarla yapılırlar. Hasta ağzından aldığımız ölçüler Optik okuyucularla taranır, el değmeden freze sistemleriyle bilgisayar tarafından şekillendirilir.Kameralar yardımıyla oluşturulan veriler bilgisayara yüklenir ve tasarımları(Cad) apılıp üretimine(Cam) geçilir.

Full Porselen Kaplamalar (Empress):

Alt yapısında metal ya da başka herhangi bir madde kullanılmadan güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Doğal dişler ışık geçirgenliğine sahip olmasına rağmen, metal destekli porselenlerin böyle bir özelliği yoktur. Bu durum sonunda metal desteksiz full seramik porselenler ortaya çıkmıştır. Full seramiklerin ışık geçirgenliği konusunda doğal dişe yakın olması sonucu daha canlı, doğal ve estetik bir görünüm oluşturulabilir.

Estetik Dişeti Operasyonları(Gingivoplasti)

Gülme sırasında dişetlerinin estetiği bozacak düzeyde fazla görünmesine gummy smile diyoruz. Bu gibi durumlarda öncelikle hastaya güzel bir gülüş kazandırmak için diş eti operasyonları planlanır. Dişeti seviyesi bu işlemle gülme hattına ulaştırıldıktan sonra gülme mesafesi içinde kalan dişler lamina porselen veya full seramik porselenlerle kaplanır. Bu operasyon, ayrıca; boyu kısa dişlerin boyunu uzatmak için de kullanılır.

Beyazlatma(BLEACHİNG)

Çeşitli nedenlerle dişlerin mine ve dentin tabakalarının iç yapısında meydana gelen renklenmelerin giderilmesi, dişlerin renklerinin ağartılması için yapılan işleme Diş Beyazlatma-Bleaching denir. Bu işlemle 9-10 tona kadar açma zararsızca gerçekleştirilebilir. Diş beyazlatmak için kullanılan maddeler profesyonel kullanım içindir, diş hekiminizin kontrolü dışında kullanmayınız.Dişler üzerinde birikmiş bakteri plağı, çay kahve ve sigara kullanımına bağlı lekelenmeler, muayenehanede yapılacak diştaşı temizliği ve cilalama işlemleriyle giderilir. Bu işlemden sonra dişler Bleaching için hazır hale gelmiştir.