Protetik Diş Cerrahisi

Diş eksikliği; estetik, fonksiyon, fonasyon, çiğneme açısından problem yaratan bir durumdur.Diş eksikliğinde bu problemin çözümü için protetik tedavi uygulanmaktadır.Diş eksikliğini sayısında göre bu tedavi farklı şekillerde olabilmektedir. Tek veya az diş eksikliğinde sabit, çoklu veya tam diş eksikliğinde ise hareketli protezlerden yararlanılır.

Sabit protezler

Kron ve köprü olmak üzere iki farklı tedavi seçeneği vardır.Tek dişteki doku harabiyetinde kronlar,bir veya birkaç diş eksikliğinde ise köprü uygulanır.Köprülerde boşluğun yanındaki dişlerden destek alınarak boşluğun doldurulması amaçlanır.Bu protezler ağız içersine hekim tarafından yapıştırılır ve sabit olarak kaullanılır. Köprüler ve kronlar genellikle çiğneme kuvvetlerine dayanacak metal bir alt yapı ve estetiği sağlayan porselen üst yapıdan oluşur. Ancak günümüz teknolojisinde bazı durumlarda sadece porselenle daha estetik ve doğal köprüler yapılması mümkün olmaktadır.

Hareketli Protezler

Eksik diş sayısının sabit bir protezle telafi edilmeyeceği durumlarda uygulanır. Protez, çene üzerindeki eksik dişlerin bir kısmını tamamlaması halinde parsiyel protez, çenedeki dişlerin tümünün eksik olması durumunda ise total protez diye adlandırılır.Hareketli protezlerde klasik parsiyel protez,hassas bağlantılı protez veya total protezler kullanılır.Bu protezler ağız içerisinde sabit olamyıp her gece ağızdan çıkarılıp gerekli bakımın yapılmasını gerektirir.

Klasik Hareketli Protezler

Çoklu diş eksikliklerinde hem yumuşak doku estetiği hem de eksik dişlerin yerine koyulması için yapılan protezlerdir.Kroşelerden yararlanılıp dişlerden destek alınır.

Hassas Bağlantılı Protezler

Çoklu diş eksikliklerinde klasik hareketli protezlere alternatif olarak yapılır.Kroşeleri yoktur ve daha estetik bir görünüm sağladığı için hastalar tarafından daha çok talep gören bir tedavi seçeneği olmuştur. Tam diş eksikliğinde kullanılan protetik tedavi seçeneğidir.Tüm dişlerin yerine koyulması amaçlanır.